Bitcoinem zapłacisz za burgera w Wenezueli
Wenezuela coraz szerzej otwiera się na kryptowaluty. Po tym, jak władze tego kraju zaczęły wdrażać handel ropą, który docelowo ma być rozliczany tylko w kryptowalutach, wprowadzenie ich do oficjalnych kanałów płatności deklarują kolejne firmy. Właśnie ogłosił to Burger King. Bitcoiny można już też wymienić na jedzenie m.in. w Słowenii.
To już oficjalna informacja, która została potwierdzona przez Burger Kinga, ale także firmę Cryptobuyer, która jest pośrednikiem w transakcji. To panamska platforma handlowa, za której pomocą można wymienić kryptowaluty na waluty fiat. Ma też sieć bitomatów, czyli maszyn, w których można kupić Bitcoiny. Płatności w kryptowalutach będzie można dokonywać w restauracji Burger King w Caracas. Akceptowane będą wpłaty w Etherum (ETH), Litecoinach (LTC), Binance Coinach (BNB), Dash (DASH) oraz stablecoinie Tether (USDT).
„Z przyjemnością ogłaszamy nasz komercyjny sojusz z @BurgerKingVE” – czytamy w tweecie firmy.
Płatność Bitcoinem Wenezueli
Mimo, że płatność bitcoinem to nadal rzadko spotykana nowość, to kryptowaluty rozwijają się ostatnio w Wenezueli w ogromnym tempie. Wszystko z powodu dużej inflacji spowodowanej kłopotami gospodarczymi. Mieszkańcy lokują więc oszczędności (jeśli jakieś mają) właśnie w kryptowaluty, bo tradycyjna waluta dosłownie z dnia na dzień traci wartość. Rząd zdecydował się nawet na wdrożenie własnej kryptowaluty – Petro – która w zamyśle miała służyć do handlu ropą, zwłaszcza z zagranicznymi kontrahentami.
Obecnie Petro jest jednak lansowane przez władze jako podstawowy środek płatniczy. Można w nim pobierać między innymi emeryturę, a za paszport nie da się zapłacić w żaden inny sposób, niż poprzez Petro. Mimo tych zabiegów, mieszkańcy Wenezueli – którzy stracili już resztkę zaufania do polityków i ich pomysłów – znacznie częściej wybierają kryptowaluty znane bardziej na całym świecie: Bitecoina, Ethereum czy Litecoina.
Burger King najbardziej kryptowalutowy na świecie
Zanim pojawiła się możliwość płatności w kryptowalutach w Burger Kingu, na rynku głośno było o rozmowach z konkurencyjną siecią McDonald’s. Skończyły się one jednak na niczym i Burger King wyprzedził konkurencję. I to nie tylko w Wenezueli, bo jedzenie tej firmy można też kupować za kryptowaluty także w niemal całej Słowenii. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu płatności w altcoinach są na miejscu zamieniane na waluty fiat i przeliczane, by zapobiec wahaniom kursowym.