Cardano (ADA) – sieć i kryptowaluta z profesorskimi podstawami

Cardano ada kryptowaluta

Jeśli za projekt kryptowalutowy biorą się cenieni na całym świecie naukowcy, to nie może dziwić, że metodycznie zmienia się on na lepsze i zdobywa coraz większe zainteresowanie. Sieć Cardano z kryptowalutą Ada podbijają rynek, notując kolejne sukcesy.

Kurs Cardano w USD


Są różne przyczyny tworzenia nowych kryptowalut. Czasami powstają tokeny użytkowe, które mają przede wszystkim ułatwiać korzystanie z możliwości, jakie oferuje nowa firma. Czasami mają to być wyłącznie projekty, które mają dać zarobić ich twórcom, ale częściej ambicje twórców są nie tylko finansowe. Tak też jest w przypadku twórców sieci Cardano, którzy mają nadzieję na nawiązanie realnej rywalizacji z sieciami Ethereum czy EOS, które do tej pory wyrastają na liderów całego rynku blockchain.

Chcesz mieć najlepszy produkt? Postaw na naukowców

Pomysłodawcy sieci Cardano wyszli z założenia, że aby osiągnąć sukces, trzeba być lepszym od konkurencji. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Chyba, że zatrudni się ponad 30 doświadczonych developerów, w większości pracujących na wyższych uczelniach technicznych nad najnowszymi trendami w programowaniu. Nad całością zespołu czuwa Charles Hoskinson, wcześniej pracujący przy projektach blockchain, które zakończyły się dużymi sukcesami: BitShares (BTS) oraz Ethereum (ETH).

Cardano nie chce za to iść drogą części projektów kryptowalutowych, które stawiają na rebelię oraz walkę o wolność i niezależność finansową wszelkimi środkami. Ta sieć chce być natomiast partnerem dla krajowych systemów prawnych, który zapewni dużą przepustowość transakcji. Jej podstawą jest algorytm Ouroboros, który – upraszczając – nie musi wykorzystywać tak dużo danych, jak stosowany w Bitcoinie, dzięki czemu może być znacznie szybszy niż BTC.

Nawet podnoszone jako zarzut napisanie sieci w języku Haskell, który nie jest zbyt popularny, ostatnio coraz częściej przedstawiane jest jako zaleta, dzięki której sieć nie jest „zapychana” nieprzemyślanymi i przez to niepopularnymi aplikacjami.

Jak działa kryptowaluta Ada

Docelowo na rynek trafi 45 mld jednostek kryptowaluty Ada. Każdą z nich podzielić można na milion mniejszych, zwanych Lovelace, co ma zapewnić bezproblemowe mikrotransakcje. Jednostek nie można jednak wydobywać – jak dzieje się to m.in. w Bitcoinie – ale prawo do ich dodawania mają wyłącznie tzw. liderzy, którzy także potwierdzają transakcje. Wybierają ich posiadacze jednostek Ada za pomocą głosowania – im więcej jednostek w portfelu, tym więcej głosów. Liderzy otrzymują wynagrodzenie w postaci kosztów transakcji ponoszonych podczas płacenia Ada lub handlu kryptowalutą. 

Cardano (ADA) – kroki milowe w rozwoju

Zgodnie z założeniami przyjętymi podczas projektowania sieci, ma ona wykonać pięć milowych kroków, które pozwolą jej wedrzeć się do światowego topu kryptowalut. I trzeba przyznać, że są one realizowane z naukową precyzją. 

Pierwszym z nich było napisanie przełomowego algorytmu Ouroboros, gwarantującego nie tylko decentralizację, ale też rzeczywistą techniczną przewagę nad istniejącymi projektami blockchain. Naukowe podejście widać też w planowaniu kolejnych. Gdy na świecie słychać głosy, że projektowane komputery kwantowe mogą zagrozić kryptograficznym zabezpieczeniom kryptowalut, sieć Cardano chce być przed tym zabezpieczona zanim one powstaną. 

W kolejnych krokach mają być rozwijane i wspierane poboczne łańcuchy blockchain, które nie tylko pozwolą na stawianie aplikacji zwiększających możliwości sieci, ale przejmą część jej mocy obliczeniowej, zwiększając skalowalność Cardano.

Nie każdy mógł kupić kryptowalutę Ada

Podczas gdy dziś jednostkami Ada można handlować praktycznie na wszystkich liczących się giełdach kryptowalut, podczas ICO nie każdy mógł się na nie zapisać. Oferta trwająca od 1.10.2015 r. do 1 .01.2017 r. nie była publiczna. Skierowano ją jedynie do poważnych i sprawdzonych inwestorów instytucjonalnych, przede wszystkim wywodzących się z Azji. Zdecydowaną większość (aż 90%) zakupiły przedsiębiorstwa z Japonii, a kolejne 5% trafiło do firm z Korei Południowej. 

I nie rozczarowali się. Już w niecały miesiąc po emisji mogli sprzedać jednostki z zyskiem przekraczającym 3800%. Mało kto to jednak zrobił. Ada w większości do dziś spoczywa w portfelach inwestorów, którzy cały czas widzą jej ogromny potencjał.

Notowania Cardano (ADA)

Na dzień 06.06.2020 roku w obrocie jest prawie 26 mld jednostek w cenie 0.085543 USD. Przekłada się to na kapitalizację przekraczającą 2,2 mld USD, co pod tym względem daje tej kryptowalucie 10. miejsce wśród wszystkich kryptowalut świata. Do szczytu notowań, który odnotowaliśmy 04.01.2018 roku jest jednak jeszcze daleko. W szczycie popularności altcoinów ta kryptowaluta kosztowała bowiem 1,33 USD.

Ada jest już notowana na 49 giełdach kryptowalut, a rosnąca popularność sprawia, że szybko pojawia się na kolejnych. 

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Ada +71% przez ostatni miesiąc. Trzeba lepszej rekomendacji? Wielu zarobiło tyle w ciągu roku na jakiejkolwiek innej kryptowalucie? Tak, to pytanie jest retoryczne…

    1. Kryptowaluty to osobny temat. Pokaż mi inwestora indywidualnego, który zarobił tyle w ostatni miesiąc na czymkolwiek. Wyłączam hazard. Może jakiś cwaniak trzymał długą pozycję na ropie, ale obstawiam, że jednak nie.

  2. Nieważne czy profesor czy chłopiec po zawodówce to robi. Kryptowaluta będzie się rozwijać jeśli ma możliwości i działa lepiej niż inne. To oczywiste. Nie ma to znaczenia czy pracował nad nią gość z nagrodą Nobla czy kompletny no name. Dlatego patrzcie co można takimi kryptowalutami zrobić, jaki jest kurs poszczególnych kryptowalut, a nie na nazwiska. Nazwisko mają znaczenie tylko na początku, jak jest ICO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *