Jak kupić Bitcoin? Wszystko o inwestowaniu w kryptowalutę BTC

jak kupić bitcoin

Bitcoin i inne kryptowaluty nie są już tylko ciekawostką. Coraz więcej osób dostrzega ich potencjał, także inwestycyjny. Jak kupić Bitcoin i bezpiecznie przechowywać kryptowalutę, czekając na oczekiwane wzrosty? Jak inwestować w Bitcoiny, by nie dać się oszukać i nie stracić? To nasz poradnik nie tylko dla początkujących – jak inwestowanie w BTC uczynić łatwym i bezpiecznym.

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie: co to jest Bitcoin? Oczywiście jeśli zainteresował Cię ten tekst, to doskonale wiesz, że jest jedną kryptowalut. A właściwie najbardziej znaną kryptowalutą, o największej kapitalizacji. Bitcoin powstał w 2009 roku, a jego twórcą jest tajemnicza osoba lub grupa osób, podpisująca się jako Satoshi Nakamoto. Wiadomo o nim bardzo niewiele. Na pewno jako pierwszy zaczął pisać w sieci, że warto stworzyć zdecentralizowaną czyli niezależną od żadnego kraju kryptowalutę. Po opublikowaniu kodu źródłowego oraz wykopaniu pierwszych bloków, wycofał się jednak z dalszych prac nad BTC i po prostu zniknął.


Fascynującą historię próby odnalezienia twórcy Bitcoina przeczytasz TUTAJ.


Czym jest Bitcoin? Kryptowalutą, czyli środkiem płatniczym dostępnym wyłącznie w sieci. Jego kod źródłowy jest publiczny, co oznacza, że każdy – nie tylko programista – może się z nim nie tylko zapoznać, ale też zaproponować zmiany, które sprawią, że kryptowaluta będzie jeszcze doskonalsza. Takie też były jej początki – nad rozwojem pracowała rzesza koderów i kryptografów z całego świata. 

Bitcoin a waluty tradycyjne

Podstawowe założenie dotyczące Bitcoina, to jego niezależność. Kryptowaluta nie jest więc emitowana ani nadzorowana przez żaden kraj. Żaden bank centralny nie ma wpływu na jego kurs, liczbę jednostek, szybkość ich wydobywania itd. Jest to całkowicie alternatywny system, który działa we wszystkich krajach tak samo i jest całkowicie odrębną siecią od powiązań bankowych.

Bezpieczeństwo transakcji w BTC

bitcoin bezpieczenstwoPierwsze co przychodzi większości osób na myśl, gdy czytają o zdecentralizowanej sieci, której nie kontroluje żaden kraj, instytucja, ani bank, to zagrożenie oszustwem. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom system kontroli jest w Bitcoinie wielokrotnie lepszy niż prze tradycyjnych płatnościach gotówkowych lub za pomocą przelewów. Wszystko dzięki kryptografii. Każdy blok, czyli część Bitcoina (o tym będzie szerzej poniżej) jest zaszyfrowany. Kodu nie można złamać, chyba że użyje się do tego całej mocy obliczeniowej wszystkich komputerów, jakie są obecnie na świecie, co jest oczywiście niemożliwe. 

Mamy więc w pełni bezpieczny środek płatniczy, który dostępny jest w każdym zakątku świata. Nie ma tam konserwacji sieci, awarii bankomatu, ataku hakerów na bank czy innych przerw technicznych. Działa cały czas, wszędzie, o każdej porze dnia i nocy.

Niskie koszty płacenia Bitcoinem

Za przelewy, wypłaty z bankomatów czy wiele innych bankowych operacji najczęściej musimy płacić. I to niestety – w dzisiejszych czasach – coraz więcej. Tymczasem koszt przesyłania Bitcoinów jest zerowy, albo tak mały, że pomijalny. Tylko niektóre transakcje są objęte opłatami, ale nie są one duże i wprowadza się je tylko dla stabilności sieci – by nie została przeciążona i działała tak, jak dotychaczas, czyli praktycznie bez żadnej przerwy. Nie ma też możliwości wprowadzenia nowych opłat, znanych wszystkim klauzul dopisywanych drobnym druczkiem po gwiazdce i tym podobnych praktyk. Wszystkie zasady są proste, jasne i od początku znane. 

Prywatność podczas płacenia BTC

Jeśli wciąż zastanawiasz się czy kupić Bitcoiny, warto wiedzieć, że podczas płatności kryptowalutą nie musisz – jak w np. w bankowym przelewie – podawać swoich danych. To nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Dzięki temu nikt niepowołany nie przejmie Twoich danych, by np. zaciągnąć na nie szybką pożyczkę. Przy płatności BTC udostępniasz jedynie adres swojego portfela, ale ten, który działa wyłącznie w jedną stronę – znający go może tylko wpłacić tam pieniądze. Każda transakcja i tak jest szyfrowana indywidualnym kluczem, którym jest ciąg przypadkowych znaków, a nie dane osobowe czy hasła. 

Z drugiej strony, niezależnie od tego jak kupisz BTC, zawsze masz możliwość przejrzenia pełnego rejestru transakcji. Oczywiście nie zobaczysz w nich danych osobowych, ale są tam adresy publicznych portfeli, daty transakcji, ich wielkość itp. W ten sposób można prześledzić drogę każdej monety – od czasu jej powstania, aż po dzisiejszy dzień.

Jak działa blockchain?

Bitcoin – jak każda kryptowaluta – opiera się na technologii blockchain. To łańcuch bloków czyli cyfrowy kod, który jest zapisany w wersji kryptograficznej – czyli zaszyfrowany. Zapisuje się w nim każdą transakcję. Dzięki temu, że w kolejnym bloku zawsze musi zawierać się część poprzedniego, nie da się sfałszować płatności – trzeba by było zmienić też dane w poprzedniej, a potem jeszcze wcześniejszej i tak cofnąć się do początku, czyli powstania każdej monety. Nawet jeśli byłoby to technologicznie możliwe, to i tak wymagałoby każdorazowego potwierdzenia przez sieć, a tego nie są w stanie wyobrazić sobie nawet najwięksi fantaści.

Bitcoin odporny na inflację

Liczba Bitcoinów jest z góry określona. Od początku wiadomo, że docelowo będzie ich w obiegu 21 mln jednostek. Jeśli tempo ich wydobywania zostanie utrzymane, najpóźniej około roku 2040 wszystkie powinny być wydobyte. Co 210 tys. bloków czyli co około 4 lata, następuje bowiem zmniejszenie o połowę premii, którą nagradzani są górnicy za wydobycie kolejnych Bitcoinów. 

Jak kupić Bitcoina?

O tym jak kupić Bitcoiny, każdy musi zdecydować sam, ale jest na to co najmniej kilka dobrych sposobów. Przed zakupem BTC trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie po co i na jak długo chcemy kupić Bitcoiny. Inna droga będzie bowiem najlepsza dla tych, którzy chcą spekulować na spadku i wzroście ceny BTC, inna dla tych, którzy zamierzają kupić Bitcoiny i „zakopać je” na wiele lat, czekając na spektakularny wzrost kursu, a jeszcze inna dla tych, którzy chcą korzystać z kryptowalut przy codziennych płatnościach. 

Jeśli chcemy aktywnie obracać Bitcoinem, to najlepszym rozwiązaniem będzie giełda kryptowalut albo brokerzy Forex, którzy mają w swej ofercie kryptowaluty. Najczęściej jednak koszty transakcji kryptowalutami są u brokerów większe niż na giełdach kryptowalut. W obu przypadkach możemy jednak skorzystać z dźwigni finansowej, która powiększy nasze ewentualne zyski.

Jeżeli jednak chcemy inwestować w Bitcoin na dłuższy czas, czekając na wzrost wartości BTC, można skorzystać z kantoru internetowego oferującego kryptowaluty. Wtedy – po zdeponowaniu ich w portfelu kryptowalutowym – nasze cyfrowe pieniądze będą najbezpieczniejsze. 


Jak działają portfele kryptowalutowe przeczytasz TUTAJ


Jak kupić Bitcoin w kantorze internetowym

Kantory internetowe są najprostszą metodą zakupu kryptowalut. Praktycznie w każdym z kantorów w sieci kupisz też oczywiście Bitcoiny, które nadal są zdecydowanie najbardziej popularne. 

Wcześniej jednak trzeba założyć tam konto, dzięki któremu zweryfikowana zostanie nasza tożsamość. Zawsze jest to konieczność wysłania dokumentu ze zdjęciem, w postaci dowodu osobistego lub prawa jazdy. Niekiedy trzeba też dołączyć selfie z dokumentem, albo rachunek np. za prąd, potwierdzający adres zamieszkania. Najczęściej w ciągu kilku godzin dane zostają zweryfikowane i można zacząć zakupy. 

Najpopularniejsze kantory intenetowe Bitcoin to:

Każdy zakup Bitcoina w kantorze internetowym obarczony będzie prowizją. Standardem jest 1,5% wartości transakcji, ale zdarza się też, że stawki wynoszą 3,5%. W Coinbase prowizja jest natomiast stała niezależnie od wielkości transakcji i wynosi 0,99 EUR od każdej transakcji zakupu lub sprzedaży BTC.

Prowizja jest więc ważna także jeśli decydujemy się na zakupy niewielkich ilości BTC. Za każdym razem należy ją sprawdzić, bo nawet w tych samych kantorach potrafią być one różne w różnych okresach. Jak chcesz kupić Bitcoin tanio, szybko i bezpiecznie, to zdecydowanie najlepiej wybrać kantor internetowy z dłuższą historią.

Jak kupić Bitcoin na giełdzie kryptowalut

Giełda kryptowalut różni się od kantoru pod wieloma względami. Przede wszystkim stronami transakcji. W kantorze kupujemy kryptowalutę od kantoru – tak samo jak podczas korzystania z tradycyjnej, czyli stacjonarnej formy tego biznesu. Na giełdzie kryptowalut drugą stroną transakcji jest inny inwestor. Kurs Bitcoina jest więc wypadkową ofert osób chętnych do kupna oraz sprzedaży BTC i innych kryptowalut. 

Nie ma jednak większych problemów z tym jak kupić Bitcoin na giełdzie kryptowalut. Podobnie jak w kantorze internetowym – trzeba najpierw założyć konto. Weryfikacja bywa tu jednak bardziej dokładna. Konieczne będzie dostarczenie skanu dokumentu, często też zdjęcia i potwierdzenie kodu na e-mail i SMS. Po weryfikacji możemy już kupić Bitcoin i wiele innych kryptowalut. Największe giełdy kryptowalut mają w ofercie nawet ponad tysiąc kryptowalut w parach pomiędzy sobą oraz z walutami fiat.

Jak kupić Bitcoin na giełdzie kryptowalut Bitbay

bitbay logoBitbay to największa polska giełda kryptowalut i jedna z największych w Europie. Z naszego względu na pewno ważne jest to, że ma w pełni dostosowaną platformę do języka polskiego. Na innych giełdach bywa z tym różnie i zwłaszcza początkujący mogą mieć w niektórych miejscach wątpliwości. W Bitbay tego problemu nie ma. Do tego marże i spready są konkurencyjne i podobne, jak na innych platformach, więc z czystym sumieniem można polecić ją na początek. 

Założenie i prowadzenie konta na Bitbay jest darmowe. Wcześniej trzeba się jednak zwryfikować, wysyłając skan lub zdjęcie dowodu osobistego oraz rachunek lub wyciąg bankowy, które potwierdzą nasze miejsce zamieszkania. W Bitbay można nawet wyrobić sobie kartę płatniczą, która automatycznie przelicza kryptowalutę na waluty fiducjarne. Jest też prosty przewodnik jak kupić Bitcoina krok po kroku.

Jak kupić Bitcoin na giełdzie kryptowalut Binance

binance bitcoinGiełda kryptowalut Binance to z kolei jedna z największych giełd kryptowalut na świecie. W jej ofercie są praktycznie wszystkie liczące się cyfrowe aktywa. W połowie 2020 roku mogliśmy wybierać już z ponad 1,2 tys. kryptowalut. Można tam też odkładać je na oprocentowane konto (oprocentowanie zależy od tego jaką kryptowalutę mamy i na jaki okres chcemy ją odłożyć). 

Nie będziesz mieć żadnych problemów z tym jak kupić Bitcoiny na giełdzie kryptowalut Binance, bo cały interfejs jest przejrzysty i intuicyjny nawet dla początkujących. Możemy też wybierać trzy tryby zakupu – od najbardziej uproszczonych, do przeznaczonego dla zaawansowanych użytkowników, którzy mogą korzystać z dźwigni finansowej. Binance ma też stale powiększany fundusz gwarancyjny, który zabezpiecza ją przed ewentualnym atakiem hakerów.

Jak kupić Bitcoin na giełdzie Coindeal

CoinDeal giełda kryptowalutCoindeal to kolejna giełda kryptowalut wywodząca się z Polski. Obecnie jest jednak zarejestrowana na Malcie. Także oferuje kartę płatniczą, która automatycznie przelicza wartość zgromadzonych krypotowalut na waluty fiat (w tym polskie złotówki), co umożliwia łatwe płacenie za codzienne zakupy czy usługi de facto kryptowalutami. 

Firma szybko się rozwija, stawiając na wiele promocji, więc można zmniejszyć koszty zakupu Bitcoinów regularnie korzystając z dodatkowych ofert.

Spekulacja na Bitcoinie przez kontrakty CFD

Nie trzeba jednak czekać na spektakularny wzrost ceny Bitcoina, by dobrze zarobić na kryptowalutach. Możemy też inwestować w kontrakty CFD na kryptowaluty (w tym Bitcoin) u brokerów Forex. Po co to robić? Magnesem dla spekulantów jest oczywiście dźwignia finansowa. U części brokerów to 1:2, ale są i oferty 1:20, co oczywiście znacząco zwiększa ryzyko inwestycji, ale tak samo zwiększa wysokość potencjalnego zysku. Niewątpliwym plusem jest też to, że w ten sposób można zarabiać zarówno na wzroście ceny Bitcoina, jak i na spadkach notowań BTC i innych kryptowalut.

Jak kupić Bitcoina i przechowywać go w portfelu kryptowalut

Kupując Bitcoina na giełdzie kryptowalut, tak naprawdę nie stajemy się jego właścicielem. Jest on wciąż przechowywany przez giełdę, a nasze „posiadanie” opiera się na umowie z jej właścicielem, a także na zaufaniu do niego. Co jednak stanie się w sytuacji, gdy giełda kryptowalut – co już się zdarzało – zbankrutuje? Albo padnie ofiarą udanego ataku hakerskiego, który nie tylko pozbawi jej części kryptowalut, ale też płynności finansowej? Wtedy nasze kryptowaluty znikają bezpowrotnie. A raczej nie znikają, tylko zmieniają właściciela – bez naszej wiedzy i zgody.

Dlatego w celach inwestycyjnych lepiej kupować Bitcoiny i inne kryptowaluty, które umieścimy potem w bezpiecznych portfelach kryptowalut. Do wyboru jest kilka rodzajów. Pierwszy to tzw. portfele desktopowe, czyli takie, które instaluje się na komputerze. Są one przeznaczone do przechowywania kluczy prywatnych do kryptowalut, ale narażone na ich wykradzenie poprzez atak hakerski – zazwyczaj nasze komputery są przecież podłączone do Internetu. 

Można też zdecydować się na portfele przeglądarkowe. One z kolei przechowują klucze prywatne kryptowalut poza naszym komputerem – ale wciąż w Internecie. Także są narażone na atak hakerski, ale znacznie lepiej zabezpieczone niż te, które spoczywają w prywatnych komputerach. Specjaliści twierdzą, że są tak samo bezpieczne, jak kryptowaluty zgromadzone na giełdach kryptowalut.

Bezsprzecznie najbezpieczniejsze są tzw. portfele sprzętowe. To urządzenia przypominające zewnętrzną pamięć lub pendrive, które nie są podłaczone do Internetu. Mają swój własny system operacyjny oraz zabezpieczenia – najczęściej w postaci hasła dostępu. Jak chcecie kupić Bitcoiny i przechowywać je bezpiecznie i długo – portfel sprzętowy będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Podobne wpisy

5 komentarzy

  1. Jak kupić Bitcoiny, to tylko HODL! Nie ma co spekulować, że spadnie 3%, wzrośnie 5% i szukać dołków i górek. Przypominam, że pieniądze na giełdzie przepływają od aktywnych do cierpliwych.

  2. Mimo, że cena od dłuższego czasu stoi, to właśnie teraz opłaca się kupić Bitcoiny. Im dłuższa kosolidacja, tym większy wystrzał potem.

  3. No i mamy piękny wzrost ceny Bitcoina! 10% w dwa dni w górę, a chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to dopiero preludium do prawdziwych wzrostów ceny i notowania BTC.

  4. I już mamy prawie 12 000 USD za Bitcoina. Gdzie te wszystkie niedowiarki? Poza tym coraz częściej słychać, że BTC kupują instytucje finansowe. Więc wiadomo co się z czasem wydarzy. Chyba, że ktoś sam nie chce tego wiedzieć.

  5. Bitcoin kupiony dziś po 10.000 USD. 2 sztuki – pewnie mało, ale dla mnie dużo, uważam, że to dobra inwestycja na okres 2-3 lat. Czas pokaże, mam zamiar sprzedać nie taniej niż po 25.000 USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *