Ripple (XRP) – kryptowaluta dla międzynarodowych banków
Sieć Ripple z kryptowalutą XRP jest nazywana technologiczną perełką i nie ma w tym stwierdzeniu nic na wyrost. Z jej rozwiązań korzystają już największe banki: brytyjski HSBC i Bank of America. Dzięki temu mogą przeprowadzać 1,5 tys. transakcji na sekundę. We wszystkich walutach i kryptowalutach świata.
Kurs Ripple w USD
Tradycyjne banki coraz bardziej otwierają się na świat kryptowalut. Dotychczas waluty fiducjarne i kryptowaluty były odrębnymi systemami, którym trudno było się wzajemnie przenikać. Rozwiązania Ripple (XRP) zmieniły to na dobre. Dzięki nim banki mogą w czasie rzeczywistym rozliczać nawet międzynarodowe transfery. RippleNet pozwala na wymianę zarówno tradycyjnych walut, jak i kryptowalut i to przy wykorzystaniu tej samej platformy.
Można powiedzieć, że Ripple jest dostarczycielem podobnego systemu do używanego we wszystkich bankach SWIFT. Projekt xCurrent współdziała z terminalem xVia oraz ze wszystkimi sieciami zaprojektowanymi w oparciu o technologię blockchain.
XRP powstał szybciej niż Bitcoin
Niewiele osób wie, że historia sieci Ripple jest dłuższa niż Bitcoina, uważanego za pierwszą kryptowalutę na świecie. Już w 2004 roku, a więc 4 lata przed powstaniem BTC, Kanadyjczyk Ryan Fugger zaprogramował system wymiany walut pomiędzy użytkownikami w małej społeczności. Mogli oni za jego pomocą oferować sobie mikropożyczki.
Dynamiczny rozwój zaczął się w 2012 roku, dzięki rozwiązaniom, jakie zaoferowała technologia blockchain. To wtedy właśnie zaprezentowano możliwości, które szybko znalazły zastosowanie w praktyce. Pierwszym podmiotem, który zastosował tę technologię był Fidor – niemiecki bank internetowy. Potem umowę podpisał Earthport, czyli firma dostarczająca technologię dla ponad 30 banków z całego świata. Wśród nich są największe banki Wielkiej Brytanii (HSBS) czy Bank of America oraz praktycznie wszystkie liczące się banki z Japonii.
Jak działa Ripple
Technologia stworzona przez Ripple pozwala na przeprowadzenie 1,5 tys. transakcji na sekundę. W momencie jej wprowadzania była to przepustowość wręcz niespotykana, zwłaszcza na rynku kryptowalut. Do dziś niewiele systemów może jej dorównać.
Jak tego dokonano? Autorryzacja transakcji została przyspieszona przez bramy sieciowe. Potrafią one gromadzić ok. 50 tys. transakcji, czyli tyle, co sieć kart płatniczych Visa. W tym celu zrezygnowano z rozproszenia transakcji, tradycyjnego dla technologii blockchain i postawiono właśnie na bramy, które mogą błyskawicznie wymieniać się informacjami.
XRP dzieli się na 100 mld jednostek. Nie da się wykopać kolejnych – jak choćby w Bitcoinie – ale trafiają one na rynek. Co miesiąc automatycznie dodawanych jest 1 mld jednostek, jeśli są na nie chętni. Jeśli nie, pula jest przekładana na kolejny miesiąc. Wszystko po to, by zapewnić optymalną płynność XRP.
Notowania Ripple (XRP)
XRP można handlować praktycznie na każdej liczącej się giełdzie kryptowalut świata. Jest teraz dostępna na 119 giełdach kryptowalut.
Kryptowaluta Ripple (XRP) jest bowiem obecnie trzecią kryptowalutą świata – po Bitcoinie i Ethereum – pod względem kapitalizacji. Na dzień 13.05.2020 w obiegu jest 44,1 mld ze 100 mld planowanych jednostek XRP w cenie 0,19 USD za każdą. Daje to kapitalizację projektu przekraczającą 8,7 mld USD. Szczyt notowań miał miejsce 04.01.2018 roku, kiedy cena XRP sięgnęła 3,84 USD.
To pokazuje, że kryptowaluty zawsze tworzyli wizjonerzy. Nie mówię teraz, jak kopiują sobie na przykład na Ethereum stawiając kolejne tokeny i liczą na zarobek, ale jeszcze pare lat temu każda kryptowaluta miała konkretny cel i Ripple też jest tego dobrym przykładem. Kapitalizacja ponad 8 mld USD, czyli 35 mln zł – robi wrażenie…
Notowania XRP są w dołku. Bezsprzecznie jest to kryptowaluta, która ma ogromny potencjał, ale teraz ogólnie jesteśmy w dołku po ostatniej hossie. Jak się już wszystko unormuje to właśnie XRP będzie rosnąć dużo szybciej niż inne krypciochy.