Wenezuela: podatki zapłacisz kryptowalutą

podatki kryptowaluty

Po pensjach, a nawet emeryturach i zasiłkach wypłacanych w kryptowalucie, Wenezula zdecydowała się na kolejny krok. Właśnie ogłoszono, że państwowe opłaty i podatki będą pobierane w Petro – państwowej kryptowalucie. Właśnie podpisano w tym celu stosowną umowę podatkową.

Umowa podatkowa podpisana została przez Radę Burmistrzów Wenezueli. Dzięki temu będzie ona miała moc prawną we wszystkich spośród 305 gmin, na które podzielona jest Wenezuela. National Tax Harmonization Agreement pozwala na uiszczanie podatków w Petro, ale przy okazji zwiększa też część podatków i kar za unikanie ich płacenia.

Problem podwójnego opodatkowania

Przy wprowadzonym w Wenezueli de facto podwójnym systemie monetarnym, który – zgodnie z planem władz – ma docelowo opierać się przede wszystkim na kryptowalucie Petro, pojawia się jednak problem kompatybilności systemów, mogący skutkować podwójnym naliczaniem podatków. By tego uniknąć, prezydent Wenezueli Nicolas Maduro mianował wiceprezydenta wykonawczego Delcy Rodrigueza odpowiedzialnym za rozwiązanie tego problemu. Ma on również nadzorować powstanie platformy połączonej z systemem monitorowania dla firm, które wolą płacić podatki za pomocą z Petro. Jednocześnie podatków nie będzie już można opłacić w obcych walutach.

Kryptowalutą w hiperinflację

„Posiadanie połączonych zasobów cyfrowych dla wszystkich podatników komunalnych pozwoli Wenezueli na wzmocnienie krajowego procesu podatkowego i nadanie stabilności międzygminnym systemom informacyjnym. Włączenie Petro jako jednostki rozliczeniowej pobierającej grzywny i opłaty stanowi innowacyjny element, który może zapobiec hiperinflacji” – podkresla Jose Alejandro Teran, burmistrz Vargas.

Wenezuela wciąż zmaga się bowiem z ogromnymi kłopotami ekonomicznymi. Według władz winne hiperinflacji jest USA, które wprowadziło sankcje na kraj. To właśnie ograniczenia w handlu stały się podstawą powołania narodowej kryptowaluty – waluta tradycyjna szybko zaczęła bowiem tracić na wartości, były też problemy z rozliczaniem płatności za ropę naftową.

Mieszkańcy Wenezueli początkowo podchodzili do nowej kryptowaluty nieufnie, ale coraz bardziej się do niej przekonują. Zresztą nie tylko do niej – rekordy popularności bije też Bitcoin, w którym wielu Wenezuelczyków lokuje swoje oszczędności. 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *