Bitbay – największa giełda kryptowalut w Polsce [RECENZJA]

bitbay

Bitbay to nie tylko największa w Polsce giełda kryptowalut, ale też największa w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Miesięczne obroty przekraczające 4 mld zł oraz 1 mln użytkowników z całego świata to liczby, które pokazują skalę projektu. Intuicyjna platforma handlowa, konkurencyjne prowizje oraz wyjątkowo skuteczne zabezpieczenia to jej główne wyróżniki.

sylwester suszek bitbay
Sylwester Suszek, założyciel Bitbay.

Historia giełdy kryptowalut zaczyna się w 2014 roku, a jej twórcy początkowo byli „górnikami”, zajmującymi się wykopywaniem kryptowalut. Szybko jednak zdobyli niezbędne kompetencje oraz środki, które pozwoliły im założyć giełdę kryptowalut z prawdziwego zdarzenia. Do dziś zarządza nią jej twórca, Sylwester Suszek, który nie traktuje tego jako wyłącznie biznesowego projektu, ale bez wątpienia jest też entuzjastą kryptowalut od początku swojej działalności. Cały czas aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin, jest prelengentem zapraszanym na wszystkie liczące się konferencje branżowe w Polsce i zagranicą. W sektorze finansowym działał od lat, co niewątpliwie pomogło mu w wytyczaniu szybkiej ścieżki rozwoju BitBay. A jest ona nad wyraz imponująca. 

– Wciąż niedużo osób zajmuje się kryptowalutami. Są one jednak przyszłością, pamiętajmy że system ma zaledwie 12 lat i jeszcze nie jest tak płynny, jak może być. W długoterminowym założeniu można być niemal pewnym, że inflacja tradycyjnych pieniędzy będzie spora. Kryptowaluty są natomiast na takie zdarzenia odporne, bo liczba jednostek jest z góry określona i ograniczona – podkreśla Sylwester Suszek, założyciel i prezes BitBay.

Szybki rozwój giełdy

Giełda kryptowalut BitBay powstała na początku 2014 roku w Katowicach. Już po roku działalności wersja oprogramowania została radykalnie unowocześniona i rozbudowana. W listopadzie 2015 roku można już było wypłacać z niej środki… w bankomacie. Wtedy też zaczęła się poszerzać lista kryptowalut, które były w ofercie. Można było handlować nie tylko Bitcoinem, ale też Ethereum i Lisk. Kolejne pary pojawiały się już sukcesywnie. Powstał też oddział firmy w Amsterdamie.

W listopadzie 2016 roku powstała licencjonowana bramka płatności kryptowalutami BitBay Pay, a we wrześniu 2017 roku BitCantor. Zbiegło się to z wprowadzeniem wersji oprogramowania 3.0.

W maju 2018 roku oficjalna siedziba ze względów regulacyjnych i podatkowych została przeniesiona na Maltę, a operatorem giełdy została firma Pinewood Holdings Limited. Nie zastopowało to jednak rozwoju, a – zgodnie z oczekiwaniam – wręcz go przyspieszyło. Powstała m.in. aplikacja mobilna BitBay na Androida oraz iOS, kantor walut FIAT, a także nowe moduły tradingowe, API rest i websocket.

W 2019 za pośrednictwem BitBay można już było handlować pierwszym stablecoinem, którym jest USD Coin.

Giełda kryptowalut BitBay dziś

Obecnie Bitbay jest największą giełdą kryptowalut w Polsce, największą w Europie środkowo-wschodniej i trzecią w całej Europie. Ma już niemal 1 mln użytkowników z całego świata. W ciągu każdej minuty wykonują oni średnio 125 operacji, a miesięczne obroty przekraczają 2 mld zł. Nad prawidłowym funkcjonowaniem giełdy czuwa już ponad 200 na stałe zatrudnionych osób z kilkunastu krajów.

Na giełdzie można wybierać spośród kilkudziesięciu kryptowalut. Wśród nich m.in.:

 • Bitcoin, 
 • Bitcoin Cash, 
 • Litecoin, 
 • Ethereum, 
 • Ripple, 
 • Monero, 
 • Zcash, 
 • Tron,
 • Stellar.

Rejestracja konta na BitBay

Łatwość obsługi platformy Bitbay zaczyna się już podczas rejestracji. Wystarczy kliknąć przycisk „Załóż darmowe konto”.

bitbay konto

Potem trzeba podać adres e-mail, na który trafi wiadomość z prośbą o aktywację konta. Jeśli wcześniej na stronie będziemy pamiętać, żeby zmienić język na polski (wchodząc na nią z naszego kraju, stanie się to automatycznie), informacja na adres e-mail też będzie całkowicie po polsku. W tym przypadku mamy tę przewagę, że giełda została założona przez naszych rodaków, więc nie ma błędów w tłumaczeniu, niejasności, dziwologó słownych stworzonych przez automatyczny translator itp. 

Kolejny krok to podanie danych. Trzeba wybrać sobie login, hasło i kod PIN, który przyspiesza wszystkie kontakty, jeśli będziemy chcieli skorzystać z infolinii (także po polsku).

I już! Konto jest aktywne!

Warto jednak zadbać o to, by było w pełni funkcjonalne i bezpieczne, więc lepiej zrobić to od razu. Do pierwszych działań powinna należeć weryfikacja konta BitBay. Służy do tego oczywiście czytelny przycisk „Zweryfikuj swoje konto” na górze strony.

Weryfikacja polega na przesłaniu niezbędnych dokumentów i wyborze czy konto ma być osobiste czy firmowe. Nawet jeśli chcecie żyć z handlu kryptowalutami, ze względów podatkowych zachęcamy do założenia konta osobistego 🙂

Bezpieczeństwo użytkowników

Podejście organizatorów handlu do bezpieczeństwa zgromadzonych na giełdzie środków jast bardzo restrykcyjne. O tym, że klucze do kryptowalut spoczywają w cold walletach bez dostępu do Internetu, nie ma nawet co pisać, bo obecnie jest to standard na całym świecie. 

Warto jednak skorzystać z dodatkowych opcji ochronnych, oferowanych przez BitBay. To między innymi dwustopniowe logowanie. Oprócz hasła możesz wybrać jedno z trzech dodatkowych rozwiązań:

 1. kody wysyłane na e-mail – będą wysyłane za każdym razem, gdy wpiszesz wcześniej wybrane hasło;
 2. Google Authenticator – generator jednorazowych kodów, który masz na swojej komórce. Jeśli więc stracisz komputer razem z hasłem, nikt i tak nie zaloguje się na Twoje konto;
 3. zatwierdzanie akcji – oznacza to, że każdą zmianę: zakup, sprzedaż, wystawienie oferty będziesz zatwierdzać poprzez Google Authenticator lub kod wysłany na e-mail. Ta opcja jest jednak nieco uciążliwa dla osób aktywnie korzystających z platformy.

Bezpieczeństwo giełdy kryptowalut BitBay potwierdza spełnienie rygorystycznych wymogów Anti-Money Laundering (AML) oraz Know Your Customer (KYC). 

Opłaty i prowizje na giełdzie kryptowalut BitBay

Maksymalne prowizje na giełdzie BitBay wynoszą 0,4%, ale łatwo je obniżyć. Wpływ ma na to oczywiście rodzaj transakcji, ich liczba oraz wolumen. 

Nie bez znaczenia jest także to, że możemy tu inwestować w polskiej walucie. Nie trzeba najpierw wymieniać złotówek na inne waluty, by zakupić np. Bitcoina. Ale jeśli chcemy, to mamy tę sprawę ułatwioną, dzięki działalności w pełni kompatybilnego z platformą narządzi w postaci kantoru. Można nawet skorzystać z oferowanego przez BitBay konta bankowego wraz z kartą oraz szybkich przelewów międzynarodowych. Środki można zdeponować w dolarach, euro, funtach i oczywiście złotówkach.

Największe plusy giełdy BitBay:

 • kilkadziesiąt par kryptowalut,
 • intuicyjny panel w języku polskim,
 • możliwość inwestowania w złotówkach,
 • polskojęzyczne biuro obsługi klienta,
 • bezpieczeństwo zdeponowanych środków,
 • karta płatnicza do konta,
 • doświadczona i stabilna firma, wielokrotnie nagradzana w Polsce i zagranicą.

Podobne wpisy

5 komentarzy

 1. Ten cały Sylwester Suszek to niezły kozak. Ma 31 lat, a już jest multimilionerem. Mało osób wie, że duży biznes miał już 10 lat temu i nie były to żadne giełdy kryptowalut, ale bardzo tradycyjny interes. I w bardzo ciekawy sposób zakończony… Pozdro dla kumatych!

  1. Boli Cię to? Jak gość rzeczywiście jest młody i jest milionerem i nikomu nic nie ukradł, tylko legalnie zarobił, to ja mu po prostu gratuluję! Giełda kryptowalut założona 10 lat temu? Przecież wtedy mało kto o tym słyszał, a gość zaryzykował i postawił na to własną przyszłość i pieniądze. A że teraz ma domy z basenem, samolot i super fury? A niech ma, przecież zasłużył na to.

 2. korzystam z bitbay i jest ok. podoba mi sie ich platforma pro. jak ktos cos trejdowal wczesniej na foreksie to sie tam szybko odnajdzie 😉

  1. Tu się zgadzam. Praktycznie kopia platform do forexu! Ale to nie jest broń Boże żadna uwaga, to pochwała – bo tam są największe pieniądze, wszystko dopracowane i dobrze, że giełdy kryptowalut się na nich wzorują.

 3. Mało osób to docenia, ale helpdesk po polsku w Bitbay ma naprawdę spore znaczenie. Ja ogarniam takie rzeczy, ale miałem pytania i od razu dostałem konkretną pomoc – tu kliknij, tu zaznacz i wszystko gra. W obcojęzycznych platformach zanim do tego doszliśmy było z pięć wklejanych gotowych formułek, w dodatku całkiem nie na temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *