Bitcoin – złoto XXI wieku [RECENZJA]

„Bitcoin – złoto XXI wieku” to najlepsza książka dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czym są kryptowaluty, jak działają i o co chodzi w tej całej kryptografii oraz systemie blockchain. Metodycznie wyjaśnia największe zawiłości działania Bitcoina oraz rynku kryptowalut. Znajdziesz tu fakty, ale też wiele przemyśleń autorów i prognoz, które – przynajmniej w części – już się sprawdzają.

Bitcoin – złoto XXI wieku

Jednym z największych atutów książki jest to, że jest napisana stosunkowo niedawno. Nie jest to dzieło, które stworzono tuż po napisaniu kodu Bitcoina, ale już 10 lat po pierwszych transakcjach, jakie nim przeprowadzono. Dzięki temu mamy w niej informacje spisane po tym, jak rynek kryptowalut już okrzepł. Z drugiej strony, kilka lat to w tej branży przepaść, ale książka nie razi nieaktualnością. Można ją za to nie tylko kupić w internetowych księgarniach, ale też znaleźć w niektórych bibliotekach, nie tylko w dużych miastach. 

Uważny czytelnik uśmiechnie się na pewno w jednym miejscu, w którym autorzy pozwolili sobie na odważne ich zdaniem zacytowanie agencji informacyjnej Bloomberg, która – również odważnie – wyceniła wschodzącą gwiazdę finansów na karkołomną wtedy cenę 4 tys. USD. Autorzy zaznaczali, że do tak entuzjastycznych wycen należy podchodzić z dystansem, zwłaszcza w kontekście najbliższej przyszłości. No cóż… pomylili się nawet najwięksi entuzjaści kryptowalut, więc nie można mieć im tego za złe. Ale może warto zastanowić się czy dzisiejsze prognozy sięgające nawet 300 000 USD za Bitcoina, nie wyglądają na tak samo „niemożliwe”, jak kilka lat temu mówienie o 4000 USD.

Tajemniczy twórca Bitcoina

W książce jest dokładnie opisane dochodzenie, a właściwie kilka największych z nich, które miały na celu ustalenie faktycznego twórcy Bitcoina. Wiemy bowiem o tym niewiele. Ma nim być osoba lub osoby podpisujące się Satoshi Nakamoto.

 – Przeczytaj nasz reportaż –

Kim był Satoshi Nakamoto

Trzeba przyznać, że temat opracowany jest wzorowo, bo znajdziemy tam wszystkie, nawet te mniej prawdopodobne teorie. Wiadomo bowiem, że ktoś podpisujący się Satoshi Nakamoto pisał o Bitcoinie na pierwszym forum, poświęconym przełomie w świecie finansów. Jego tożsamość wziąż jest jednak nieznana. Nie wiadomo nawet czy to jedna osoba, czy – jak chcą niektórzy – cała grupa, działająca w porozumieniu na zlecenie rządów, najbogatszych ludzi świata czy innej, być może tajnej organizacji. 

Najbardziej rozpowszechniona teoria dotyczy tego, że jest to genialny programista, mieszkający w Japonii. Miała go nawet wyśledzić dziennikarka Newsweeka, która dotarła do Doriana Nakamoto. Okazało się, że to mieszkający w Japonii mężczyzna w wieku emerytalnym, którego majątkiem jest niezbyt okazały domek i jeszcze mniej okazała toyota.

Mimo wielu faktów świadczących o tym, że nie ma on z projektem wiele wspólnego, a nawet niezbyt dobrze mówi po angielsku, zdecydowano się opublikować reportaż na ten temat, a zamieszczone w nim zdjęcia sprawiły, że życie Doriana Nakamoto zamieniło się w piekło. Pod domem koczowały dziesiątki dziennikarzy, a także zwykłych gapiów, a starszy pan nie mógł spokojnie wyjść nawet do sklepu. Społeczność Bitcoina zorganizowała nawet zbiórkę i w ramach rekompensaty przekazała mu ok. 28 000 USD.


[table id=2 /]

Zasada działania blockchain

W książce poznamy również podstawy działania łańcucha bloków. Omówiona jest też kryptografia, oczywiście w zakresie możliwym do pojęcia dla kogoś, kto nie zajmuje się zaawansowaną matematyką, co pozwala zrozumieć dlaczego podwójne płatności Bitcoinami są niemożliwe, a także nieopłacalne. 

Opis działania giełd kryptowalut

Na pewno interesujący jest rozdział o pierwszych giełdach kryptowalut, które powstały w 2010 roku. Protoplastą była słynna dziś Mt. Gox, która wyeluowała z nieudanego biznesu sprzedaży… gier w karty. Obrót Bitcoinem miał być chwytem reklamowym, a okazało się, że szybko stał się podstawowym biznesem. Zabezpieczenia na poziomie zwykłego sklepu internetowego okazały się jednak zdecydowanie za słabe. Finalnie był to jeden z największych skandali w historii kryptowalut, który skończył się bankructwem i stratą majątków przez wiele osób, ale – paradoksalnie – nie zatrzymał rozwoju branży.

W książce znajdziemy też opisy pomysłów, które pojawiały się przed kryptowalutami. Jak choćby wirtualnego złota, które skończyło się aresztowaniem jego twórców. Zarzucono im stworzenie piramidy finansowej i pranie brudnych pieniędzy, bo anonimowe transakcje posłużyły przestępcom – handlowali za jego pomocą narkotykami i dziecięcą pornografią. 

Bitcoin i kryptowaluty na pewno nie pójdą tą drogą, bo są znacznie lepiej zabezpieczone. Jaką przeszłość przewidują dla tego rynku polscy autorzy? Przeczytajcie sami 🙂

O autorach

  1. Karol Kopańko – Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Singapore Management University. Stały współpracownik portalu Antyweb.pl, gdzie pisze o nowych technologiach i ich wpływie na nasze życie. Pisze także dla „Wprost”, „Gościa Niedzielnego”, „CD-Action” i „Magie”.
  2. Mateusz Kozłowski – Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, od najmłodszych lat zainteresowany informatycznymi nowościami. Autor pracy „Zastosowanie kryptowalut w płatnościach internetowych na przykładzie Bitcoina”, a także laureat grantu Centrum Aktywnych Credit Agricole na badanie naukowe o tematyce aukcji groszowych. 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Im więcej publikacji po polsku na temat Bitcoina i kryptowalut, tym lepiej bo więcej osób zrozumie o co w tym wszystkim chodzi i skończy się głupie gadanie, że to wydmuszka i nie ma żadnej wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *