NEO – kryptowaluta będąca chińskim Ethereum

neo crypto

Teoretycznie kryptowaluta, której jednostek nie można podzielić, powinna być niezbyt popularna. Okazuje się jednak, że to, co dla jednych jest wadą, inni wręcz podkreślają jako zaletę. Chiński projekt NEO ma coraz więcej zwolenników.

Kurs NEO w USD


NEO (New Economic Order) to platforma i kryptowaluta oparta na technologii blockchain. Powstała jako AntShares – ANS, ale szybko zmieniono jej nazwę. Jest to pierwsza w Chinach zdecentralizowana platforma, działająca w oparciu o technologię blockchain. 

W tytułowej kryptowalucie jest stała ilość jednostek – 100 mln. Jest to więc kryptowaluta deflacyjna. Zdecydowanie wyróżniającym elementem jest jednak jej niepodzielność. NEO nie sprawdzi się więc w codziennych płatnościach. Można w niej najwyżej rozliczyć największe transakcje. Złośliwi twierdzą więc, że nawet nie jest to kryptowaluta, ale… akcja giełdowa sieci blockchain, notowana na wybranych giełdach kryptowalut. 

Jak powstało NEO

Pierwsza chińska kryptowaluta jest stosunkowo młoda. Jej początki szacuje się na 2015 rok, kiedy światło dzienne ujrzał kod źródłowy projektu. Wspomniane 100 mln jednostek udostępniane jest jednak stopniowo. Kolejne pakiety trafiać będą na rynek aż przez 22 lata. Dopiero wtedy projekt osiągnie docelową wartość.

Na początek rozdysponowano dokładnie połowę jednostek kryptowaluty. 40% sprzedano podczas ICO. Kolejne 10% zgarnęli udziałowcy Venture Capital i konsultanci techniczni. Nie mogli oni jednak sprzedać swoich jednostek przez równy rok od czasu debiutu.

Nowe Ethereum?

W opisach chińskiego tokena nie brakuje porównań z Ethereum i sami twórcy też od nich nie stronią. Pod wieloma względami chińska kryptowaluta bije jednak słynniejszego poprzednika na głowę. Choćby w najważniejszym aspekcie języka programowania. W NEO można dodawać aplikacje w najbardziej popularnych na świecie językach: C, C++, JavaScript, Python, Go. Nie ma też sztywnych standardów programowania smart kontraktów. Dzięki temu w oparciu o NEO powstają nowe tokeny. Istnieje też możliwość potwierdzania za jej pomocą cyfrowej tożsamości i to w sposób absolutnie bezpieczny. Nie da się jej podrobić nawet w momencie, gdy uruchomione zostaną komputery kwantowe, których gigantyczna moc obliczeniowa ma całkowicie zmienić znany nam świat. 

Kolejne jednostki nie mogą być wykopane przez użytkowników. Dodawane są we wspomnianych wcześniej transzach, a za potwierdzanie transakcji odpowiada Rada NEO. To właśnie jej dotyczy najwięcej uwag. Krytycy podkreślają, że w ten sposób przekreśla się podstawową zasadę dotyczącą wszystkich kryptowalut – jej decentralizację. 

W Radzie NEO na początku było siedem dużych węzłów. W 2018 roku dołączył pierwszy zewnętrzny, który podobno skupia entuzjastów NEO. Nie wszyscy w to jednak wierzą, choć w white paperze NEO możemy wyczytać, że w sieci mogą być w sumie 1024 węzły, więc trudno założyć, że wszystkie mogłyby być odgórnie kontrolowane. Zwłaszcza, że kolejne węzły powstają na jasnych zasadach: po głosowaniu, które jest publiczne (bierze w nim udział każdy posiadacz NEO).

Token użytkowy NEO – GAS

Wprawdzie NEO jest kryptowalutą niepodzielną, ale za transakcje dokonane za jej pośrednictwem płaci się w tokenie użytkowym. Nazywa się on GAS i jest podzielny do ośmiu miejsc po przecinku. Opłacimy w nim także tworzenie smart kontraktów, dodanie nowych aplikacji i handel na giełdach kryptowalut. 

GAS można kupić na giełdach kryptowalut, ale można też dostać. I to całkowicie za darmo. Wystarczy posiadać NEO. Nigdzie nie trzeba się zapisywać, nie trzeba nikomu przekazywać swojej kryptowaluty czy kierować jej do konkretnego portfela. Wystarczy mieć. Przy każdym udostępnieniu nowego bloku NEO otrzymuje się tokeny GAS. Mniej więcej co 20 sekund do sieci trafia nowy blok NEO i 8 tokenów GAS jest dzielonych przez wszystkich właścicieli kryptowaluty. Liczba przydzielanych tokenów kurczy się o jeden co 2 mln tokenów GAS.

Notowania NEO i GAS

Kryptowaluta NEO jest niezwykle popularna i można nią handlować na 72 giełdach kryptowalut z całego świata. Na dzień 15.06.2020 roku kosztuje 10,09 USD, co daje kapitalizację ponad 711,5 mln USD. To znacznie mniej od szczytu notowań, który był 15.01.2018 roku, kiedy za jedną jednostkę płacono 196,85 USD. Kapitalizacja NEO sięgnęła wtedy ponad 12 mld USD.

Token GAS notowany jest natomiast na 27 giełdach kryptowalut. Dnia 15.06.2020 roku za każdy trzeba zapłacić 1,56 USD, co przekłada się na kapitalizację rzędu 15,8 mln USD. To także znacznie mniej niż szczyt notowań, który wypadł 15.01.2018 roku i wyniósł 97,5 USD, co przełożyło się na kapitalizację ponad 800 mln USD.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. W sumie dobry pomysł jest z tym tokenem użytkowym, który pokrywa wynagrodzenie. Dzięki temu tworzysz jedną kryptowalutę, a tak naprawdę to dwie. I masz kasę z GAS i porządną kasę z NEO, bo jego nie można podzielić, więc cena musi rosnąć konkretnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *