Cosmos (ATOM) – kryptowaluta, łącząca blockchainy. Binance już im zaufało
Opisujemy kolejną kryptowalutę, na którą warto zwrócić uwagę. Sieć Cosmos i oparta na niej kryptowaluta ATOM to bez wątpienia projekty, która są przyszłością technologii blockchain. Wystarczającą rekomendacją jest fakt, że już teraz – mimo, że projekt wciąż się rozwija – opiera się na nim m.in. blockchain Binance – największej giełdy kryptowalut świata.
Sieci blockchain mogą współpracować
Początkowo każda sieć blockchain była niekompatybilna z innymi. I uważane to było za atut, bo właśnie dzięki temu można było zapewnić jej całkowite bezpieczeństwo. Żadna ingerencja zewnętrzna nie była groźna, bo po prostu nie mogła się wydarzyć – nawet teoretycznie.
Z czasem zaczęto jednak dostrzegać, że to, co uważane jest za atut sieci blockchain, w pewnych warunkach może być jej ograniczeniem – i to dużym. Gdy zaczęło powstawać coraz więcej sieci i coraz więcej kryptowalut, problemem stał się przepływ informacji pomiędzy nimi. Smart kontrakty nie mogły współpracować i można było nimi operować tylko w obrębie jednej sieci.
Problem ten rozwiązuje sieć Cosmos, nazywana już „internetem sieci blockchain”. To dzięki niej różne blockchainy mogą współpracować, a jednocześnie nie tracą swojej decentralizacji. Pozwala na to rozbudowana sieć Cosmos, która opiera się na znacznie większej liczbie łańcuchów niż zwykłe blockchainy. Co więcej, wszystkie łańcuchy działają niezależnie. Zapewnia to autorski algorytm konsensusu Tendermint.
Rozwiązanie szybko znalazło praktyczne zastosowanie. I to od razu w partnerze z najwyższej półki, jakim bez wątpienia jest największa giełda kryptowalut świata Binance, która wyemitowała dzięki niemu swoją kryptowalutę – Binance Coin (BNB).
Swoją kryptowalutę ma też oczywiście sieć Cosmos. Tokeny ATOM sprzedawano już w kwietniu 2017 roku, momentalnie uzyskując 17,3 mln USD w Bitcoinach (BTC) i Ethereum (ETH) na rozwój projektu.
Jak działa sieć Cosmos
W sieci Cosmos działają aplikacje napisane praktycznie w każdym języku programowania, w tym najbardziej popularne Java, C++, Go czy Solidity. Komunikacją zajmują się huby, wymieniające dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nie ma poślizgu nawet w handlu tokenami pomiędzy różnymi sieciami.
Sercem sieci jest natomiast algorytm konsensusu Proof of Stake o nazwie Tendermint. Nie da się dzięki niemu podzielić sieci i stworzyć hard forka, które są zmorą niektórych kryptowalut.
Validatorzy, którzy mają najwięcej jednostek ATOM zatwierdzają transakcje i tworzą nowe jednostki. Jest ich 100, a co 10 lat będzie o 13% więcej aż sieć osiągnie pełne nasycenie w liczbie 300 validatorów.
Notowania Cosmos (ATOM)
Na dzień 09.03.2021 roku za Atom trzeba zapłacić 20,37 USD. Jednostki można kupić na jednej z 97 giełd kryptowalut. Szczyt notowań miał miejsce 16.02.2021 roku, kiedy cena Atomu sięgnęła 26,30 USD. Obecnie w obrocie jest 269 336 904 jednostek, a kapitalizacja kryptowaluty sięga 5,5 mld USD.