Bitcoin podbija Afrykę. Obroty kryptowalutami mocno w górę
Uważana za zacofaną Afryka właśnie prześcignęła Europę Wschodnią i Zachodnią we wzroście obrotu kryptowalutami. Analitycy podkreślają, że ma na to wpływ młodsza niż w Europie populacja i większa nieufność do rodzimych systemów monetarnych, regularnie wstrząsanych kolejnymi kryzysami.
Wolumen obrotu Bitcoinem rośnie w Afryce w ogromnym tempie. W ciągu trzech ostatnich miesięcy w Republice Południowej Afryki, Ghanie, Kenii i Nigerii obrót BTC zwiększył się o 100%. Tylko w tych krajach co tydzień wymienia się Bitcoiny o wartości ponad 15 mln USD. Do tego trzeba doliczyć jeszcze obrót w mniejszych państwach, gdzie także kryptowaluty są coraz bardziej popularne. Zdecydowanym liderem Czarnego Lądu jest natomiast Nigeria, gdzie tygodniowy obrót sięga 10 mln USD.
Bitcoin – mieszkańcy Afryki chcą więcej wiedzieć
Ze wspólnego raportu Arcane Reseaerch i platformy kryptowalutowej Luno wynika, że w wyszukiwarce Google najczęściej wpisują słowo Bitcoin właśnie mieszkańcy Afryki. W Nigerii, RPA, Ugandzie, Kenii Ghanie jest to na tyle popularne zapytanie, że kraje te są regularnie w pierwszej dziesiątce spośród państw całego świata, których mieszkańcy chcą się dowiedzieć więcej o kryptowalutach.
Stąd wniosek, że to właśnie Afryka jest jednym z najbardziej obiecujących rynków dla przyszłości kryptowalut. Wpływ ma na to także brak zaufania do systemu bankowego oraz lokalnych walut, z których część wciąż zmaga się z galopującą inflacją.
Zaufanie mimo braku przepisów
Kryptowaluty rozwijałyby się jeszcze szybciej, gdyby nie braki w infrastrukturze, które są barierą zwłaszcza w biedniejszych regionach. Z drugiej strony praktycznie w całej Afryce nie ma przepisów ograniczających rozwój kryptowalut. Nie ma rozwiązań prawnych, ani podatkowych, a mimo tego mieszkańcy Afryki mają większe zaufanie do kryptowalut niż walut regulowanych przez władze własnych krajów.
Elegancko. Ktoś jeszcze nie wierzy, że my w Polsce jesteśmy 100 lat za Murzynami… Bez urazy, ale jak się okazuje nawet w zakresie technologii blockchain i kryptowalut po raz kolejny nie nadążamy za rozwojem, a wydaje się nam, że jesteśmy tacy och ach
Z tymi Murzynami to trochę pojechałeś, bo nie każdy kraj w Afryce ma większość czarnoskórych mieszkańców… Ale co do zasady masz rację: nie tylko blockchain i kryptowaluty, my jesteśmy do tyłu także w zakresie klasycznych technologii i nie mówię to o energetyce atomowej, ale zwykłej produkcji, choćby samochodów.