Większość Bitcoinów już wydobyta. Zostało 14 proc.

bitcoin mining

Według obliczeń Anthony’ego Pompliano, w piątek 18.10.2019 roku wykopany zostanie Bitcoin o numerze 18 mln. To oznacza, że do wydobycia pozostało już tylko 3 mln Bitcoinów. Kiedy wszystkie trafią do obrotu? Wyznaczenie tej daty nie jest już takie proste. 

O tym, że w piątek 18.10.2019 w obrocie będzie już 18 mln Bitcoinów, poinformował Anthony Pompliano. To założyciel Morgan Creek Digital Assets, który niedawno oficjalnie ogłosił w telewizji CNBC, że już połowę majątku ulokował właśnie w BTC. Biznesmen opublikował tę informację, oznaczając ją hashtagiem #3MillionLeft (pozostały 3 miliony). Wprost nawiązując do tego ile jeszcze Bitcoinów zostało do wykopania.

Zbliża się halving Bitcoin

Wykopanie „okrągłego” Bitcoina to nie jedyne istotne wydarzenie, jakie czeka nas w najbliższym roku. Wielkimi krokami zbliża się halving, czyli okres, w którym zmniejszona zostanie nagroda, jaką kryptowalutowi górnicy dostają za wykopanie Bitcoinów. Obecnie jest to 12,5 BTC, a 14 maja 2020 roku nagroda spadnie o połowę do 6,25 BTC.

Kopanie Bitcoinów stanie się więc mniej opłacalne – oczywiście zakładając, że cena króla kryptowalut znacząco się nie zmieni. 

Niektórzy eksperci wieszczą, że właśnie z tego powodu na wykopanie wszystkich Bitcoinów, których ma być docelowo 21 mln, poczekamy nawet 100 lat. Nagrody się bowiem zmniejszają, a trudność wykopywania Bitcoinów rośnie. Zajmuje to więc więcej czasu, czyli generuje więcej kosztów. 

Kluczem jest więc cena Bitcoina. Jeśli nadal będzie ona oscylować wokół 8,1 tys. USD, jak jest teraz, pesymistyczny scenariusz może się ziścić. Ale każdy wzrost ceny będzie powodował zwiększenie rentowności kopania BTC, a co za tym idzie – zwiększenie zainteresowania taką działalnością. To wprost przełoży się na przyspieszenie wydobycia. Warto także pamiętać, że praktycznie po każdym halvingu cena Bitcoina znacząco wzrastała.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *